Kuidas mõjutab tekst kasutajakogemust

Tekst on igas kasutajaliideses elementaarne element, mis informeerib, aitab, juhendab ja annab tagasisidet. Kasutajakogemuse disainimisel võib aga tekst olla ka tööriist lisaväärtuse loomiseks — motiveerimiseks, loo jutustamiseks, ärevuse vähendamiseks. Kasutajakeskses disainis on teksti roll kasvanud. Et luua sidet kasutajaga, üritavad rakendused olla meeldejäävad ja suhelda nii nagu sõber, olles vaimukad ja originaalsed. Vaatame, kuidas on see õnnestunud mõnedes rakendustes, mida igapäevaselt kasutame.

1. Teksti kooskõla sellega, kuidas rakendus töötab

Toidutellimisteenuse Wolt rakenduses on tellimuse järgne flow hea näide sellest, kuidas on teksti proovitud kasutada tellija ärevuse vähendamiseks ja kuidas on üleüldist olemust vahetumaks muudetud. Kuivad staatused on asendatud muretus (laid back / easygoing) stiilis tekstidega, mis on aga omakorda loonud uue probleemi. Hea idee ei arvesta kõikide stsenaariumitega ning kui teksti ja rakenduse toimimise vahele tekib dissonants, muutub hea kasutajakogemus halvaks.

Minu esimene kogemus Wolt äpiga:
wolt1

Ebakõlathat’s it, kick back and relax! We’ll let you know when it’s ready. Mulle kui kasutajale tähendab see seda, et tellimusega on korras Halleluuja! Söök tuleb varsti! ja ma võin telefoni juurest eemale minna. Kolme minuti pärast selgub aga, et reaalset väärtust see sõnum ei omanud, mis tähendab, et kogu see lisaväärtus, mida tekst üritas luua, on kadunud.

nohoney

Kui pärast kasutajapoolset tellimuse kinnitust on võimalikud kaks tulemit,

1. tellimus õnnestub
2. tellimus ei õnnestu

siis hea disain peaks sellest selgelt teada andma ja kasutajaliides peaks olema orienteeritud andma edasi infot nii, et kasutaja oleks valmis mõlemaks lahendiks. Siin on disaineril vastutus selle ees, et kõik võimalikud lahendid oleksid kaetud, et lugu, mida jutustatakse, on kooskõlas iga rakenduse stsenaariumiga.

wolt2
Tellimuse kinnitamise ja toidu kättesaamise vahel on 5 teavitust.

Liiga kasutajakeskne?

wolt3

Wolt on ka hea näide sellest, kus vähem võiks olla rohkem – pidev teavitamine muutub tüütuks ja teavitusi hakatakse ignoreerima. Reaalsuses piisaks kahest teavitusest, millest esimene annab teada, kas tellimusega hakati tegelema või mitte, ja millest teine annab märku, et ihaldatud kõhutäis jõuab x minuti pärast. Oletame, et püsikasutaja tellimus õnnestub alati 100% ja tal on 10+ positiivset kogemust. Võime eeldada, et see kasutaja on harjunud olukorraga, kus äpp igast sammust teada annab ja ta ei pööra teadetele enam suurt tähelepanu. Lisaks on selle kasutaja jaoks tekst (thats it, relax…) olnud iga kord kooskõlas teenuse toimimisega ja negatiivset stsenaariumit ei eksisteeri. Kasutaja läheb koju, tellib söögi ära ja sätib end dušši alla. Ta kuuleb, et telefon teavitab millestki, kuid ei pea vajalikuks sellele erilist tähelepanu pöörata. Veerand tundi hiljem vannitoast väljudes ning telefoni kontrollides selgub aga, et tellimus on mingil hetkel tühistatud.

tom
hungry
Näljane ärritub kergemini

Mida muuta?

a. Muuta esimene kinnitus informatiivsemaks – mitte anda lubadusi, kui neid ei ole alati võimalik täita.

b. Mõelda, kui vajalik on mitmeastmeline teavitus-flow – äpp võiks kõigepealt anda teada, kas tellimus õnnestus ning seejärel lasta panna jalad seinale, kuni kuller hakkab jõudma.

c. Kasutada heli – intuitiivne heli annaks negatiivse tulemi korral (püsi)kasutajale palju väärtust juurde. Hetkel valitseb olukord, kus piisab vaid ühest ebaõnnestunud tellimusest selleks, et olla ärev iga teavitava heli peale järgmist tellimust oodates. Kindel heli positiivse tulemi korral ja kindel heli negatiivse tulemi korral ei sunniks kasutajat pidevalt valvel olema.

2. Ootamine sõbralikumaks?

time-2

Järgnevalt on toodud mõned näited sellest, kuidas lisaks tavalisele laadimist illustreerivale elemendile on kasutatud ka teksti nii, et ootamise interaktsiooni personaalsemaks teha.

Google Chromecast värskenduse installimine

google-chromecast

Google Home rakenduses Chromecast värskenduse installimine. Julgustav tekst ütleb, et seadet endiselt värskendatakse, samas kui visuaalne progressi riba pole jõudnud kuhugile liikuda. Seejärel käsib tekst varuda kannatust, kuigi enam ei tohiks kaua aega kuluda, mis põhimõtteliselt ei kõla eesti keeles loogilisena. Ilmselt on tegemist “tõlkes-kaduma-läinud” olukorraga.

kannatame
Kannatamine on eestlasele tuttav

SEB äpi laadimise vaated

seb-laeb

SEB rakendus mängib samuti ajaga läbi tekstikasutuse. Võime taas kohata laid-back kõnekeelseid (Üks hetk arvutid suhtlevad …, Natuke läheb aega …, Olge valmis…) teateid, mis kuvatakse, kui toimub järgmise ekraani laadimine. Siinkohal on aga probleemiks see, et reaalselt on need teated ekraanil väga lühikest aega (testides iPhone7-ga on teated ekraanil umbes 0,3 sekundiks) ehk esiteks pole probleemi, mida sõnum peaks lahendama ja teiseks loob lühike aeg pika teksti näitamisega hoopis uue probleemi –  kasutaja ei jõua teadet lugeda, võides muutuda ärevaks ja karta, et mõni oluline teade võis nägemata jääda. Tekste, mida rakendus kuvab, on üsna mitu ja idee pole sugugi halb, kuid antud juhul teksti ja rakenduse toimimise vahel kooskõla puudub. Kui rakendus ütleb: “Vahel läheb natuke aega, nagu ka seekord…” ja teade kaob ekraanilt poole sekundi jooksul, siis laadimise jaoks piisaks pöörlevast ikoonist (spinner), et saavutada sujuv üleminek ühelt ekraanilt teisele.

SEB mobiilipanga pikemat arvustust loe siit: https://uxblog.ee/2017/05/27/seb-app-4-0-8/

3. Segased teated

segased-teated

Tühista Kinnita Tühista Kinnita

taxify-vana-uus

Vasakpoolsel pildil on vana Taxify äpi abil näide sellest, kuidas halva tekstikasutuse korral intuitiivsus kaob. Selline teade tuli ette, kui pärast takso tellimist vajutada “Tühista tellimus” nupule. Võrdluseks on paremapoolsel pildil näidatud, kuidas see on nüüd — vähem on rohkem.

Makse võib ebaõnnestuda

lhv

LHV teavitus e-arve püsimakse limiidi ületamisest. Ebaselge olukorra kirjelduse asemel võiks kliendile öelda, mida tegema peab. Et pangaga otsene suhtlus on ilmselt konkreetsem, siis miks mitte tuua sama ka digitaalsesse keskkonda? Arvestades eriti, et äpi kaudu limiite muuta ei saa.

Sõiduk on peaaegu leitud. Kas soovid sõidu tühistad…

uber-peaaegu

Uberi rakendus teatas, et ühtegi sõidukit pole saadaval, mille peale vajutasin siiski “Otsi” ja kuna midagi ei leidunud, otsustasin tellimuse tühistada. Tühistamise peale ilmus teade, et sõiduk on peaaegu leitud, kuigi tegelikult polnud ühtegi autot saadaval. Kaval trikk, et hoida klienti, aga kuna on teada, et antud hetkel on teenuse vastu nõudlus suur, siis see ei tööta. “Peaaegu” staatus toimib ilmselt riikides/olukordades, kus teenuse saadavus on pidev ja auke tuleb sisse harva ning needki on väga lühiajalised. Sellisel juhul võivad “võlts” teated kasutaja jaoks kasulikud olla.

Fin

Postitan Facebooki lehele https://www.facebook.com/uxblog.ee/ artikleid, mis antud teemal uurimistööd tehes silma jäid. Kui märkad sarnaseid häid/halbu olukordi, palun jaga neid aavikandrus@gmail.com.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s